FSM nedir?

fsm

FSM

FSM; Flying Spagetti Monster yani Türkçe’ye çevirirsek; Uçan Spagetti Canavarı (evet “Spagetti” bildiğiniz makarna. Sağda resmini görebilirsiniz)

Peki nedir bu Spagetti Canavarı?

Neden bazı ateist/agnostikler FSM‘ye inandıklarını söylüyor?

Elbette FSM’ye inandıklarını söyleyen herkes (Pastafaryanlar) bu soruların cevabını biliyor. Bu yazıyı da FSM’ye gerçekten inandığımızı sanan teistler(inançlı kişiler bkz. müslümanlar…) için yazıyorum.

Öncelikle FSM parodi bir dindir.

(Bkz. Parodi; belli sanat tarzı veya üslubunu taklit ederek, onun gülünç veya abartılı yanlarını ön plana çıkartmak ve abartmak yoluyla eleştirmeyi ya da sadece güldürmeyi amaçlayan bir eser ortaya koymayı hedefleyen sanat dalıdır.)

Yani FSM‘ye tamamen mevcut dinlerin komik, mantıksız yanlarını göstermek için dile getiriyoruz. Bunu yaparken de “parodi” tanımına bağlı kalıyoruz. Yani dinleri, kendi üslupları ile oluşturulmuş eğlence amaçlı bir din ile hicvediyoruz.

Yazıyı okumaya üşenenler için altta “Sonuç” bölümü mevcuttur. :) Ama okumanız şiddetle tavsiye edilir.

FSM’nin Tarihçesi

Oregon Eyalet Üniversitesi fizik bölümü mezunu olan Bobby Henderson tarafından 2005’te kurulmuştur. Uçan Spagetti Canavarı bu dinin tanrısıdır. Bu dinin inananları kendilerine Pastafaryan demektedirler.
Dinin kurulma amacı, ABD’nin Kansas eyaletinin eğitim kurulu tarafından eyalet okullarında evrim kuramına alternatif olarak Akıllı Tasarım konusunun müfredata alınması kararını protesto etmekti.
Henderson, eğitim kuruluna gönderdiği bir açık mektupla Uçan Spagetti Canavarı adlı bir yaratıcıya olan inancından söz etti ve okullarda “Pastafaryan” yaratılış kuramının da okutulmasını istedi; bu suretle Akıllı Tasarım’ın öğretilmesine karşı reductio ad absurdum, yani “saçmalığa indirgeyen” bir sav öne sürmüş oldu.
Ayrıntılı Bilgi için buraya tıkla

Bobby Henderson’ın yazdığı açık mektubu okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

FSM‘yı anlamak için öncelikle “Akıllı Tasarım” dan haberdar olmak gerekir.
Özetle Akıllı Tasarım;

Akıllı tasarım (AT)(İng: Intelligent design), evrenin ve içerisindeki canlıların doğal seçilim gibi modern bilimin kabul ettiği süreçlerle oluşamayacağını, bu nedenle zeki ve bilinçli bir varlık tarafından tasarlandığını iddia eden bir görüş.


Akıllı Tasarım hakkında ayrıntılı bilgi almak için;

 • Vikipedia – Akıllı Tasarım
 • Akıllı Tasarım Hareketinin Amacı?
 • Akıllı Tasarım Din mi Bilim mi?
 • Brown Üni. Biyoloji Prof. Kenneth Miller’in Akıllı Tasarım Hakkında ki Videosu;

  _______

  Sonuç

  Biz FSM’ye gerçekten tapmıyoruz. Sadece dinleri ve iddalarının ne kadar geçersiz ve saçma savlar üzerine kurulduğunu göstermek için FSM’yi örnek gösteriyoruz.

  _______

  Ben Çok Merak Ettim FSM’nin Emirlerini??

  Aslında emir demesek daha doğru olur.
  FSM‘nin “Yapmazsanız Çok Memnun Olurum” On Emir’in parodisi’ne bakalım

  1. İlahi Eriştevi Şahsımdan bahsederken, “en dindar benim” diyen dangalak sahte sofular gibi davranmazsanız çok memnun olurum. Bazı insanlar bana inanmıyorsa, sorun değil. Cidden, o kadar da kibirli değilim ben. Üstelik bu onlarla ilgili değil, konuyu değiştirmeyin.

  2. Varlığımı başkalarına zulmetmek, onları baskı altına almak, cezalandırmak, bağırsaklarını deşmek ve/veya, ne bileyim, onlara kötü davranmak için kullanmazsanız çok memnun olurum. Kendinizi ya da başkalarını kurban etmenizi beklemiyorum, ayrıca saflık içme suyu için geçerli bir niteliktir, insanlar için değil.

  3. İnsanları görünüşlerine veya kılık kıyafetlerine, konuşma biçimlerine ya da… neyse işte, neticede kardeş kardeş oynayın, tamam mı? Ha, bir de şunu o kalın kafalarınıza sokun: Kadın = insan. Erkek = insan. Aynı yani. Biri öbüründen daha iyi değil, tabii mevzubahis moda olmadığı sürece – çünkü üzgünüm ama modayı kadınlara ve camgöbeğiyle fuşya arasındaki farkı bilen erkeklere vermiş bulunuyorum.

  4. Size ya da ruhen ve bedenen rüşte ermiş gönüllü partnerinize yakışıksız gelen davranışlarda bulunmazsanız çok memnun olurum. İtirazı olanlara tabiri caizse “Sittirin” diyeceğim, ki bunu yakışıksız bulmaları halinde televizyonu bir zahmet kapatıp değişiklik olsun diye yürüyüşe falan çıkabilirler mesela.

  5. Başkaları hakkında bağnaz, kadın düşmanı, nefret dolu fikirler besleyenlere aç karnına kafa tutmazsanız çok memnun olurum. Önce yemek yiyin, pezevenklerin peşine sonra düşün.

  6. İlahi Eriştevi Şahsım adına milyonlarca dolarlık kiliseler, tapınaklar, camiler, mabetler inşa etmezseniz çok memnun olurum. O parayı şu işlerden birine harcamanız çok daha iyi (istediğinizi seçin): A. Yoksulluğa son vermek. B. Hastalıkları tedavi etmek. C. Barış içinde yaşamak, tutkuyla sevmek ve kablolu televizyonun ücretini azaltmak. Kompleks karbonhidrattan oluşan âlimi mutlak bir varlık olabilirim, ama hayattaki basit şeylerden keyif alıyorum. Bir bildiğim vardır herhalde. BEN yaratıcıyım ne de olsa.

  7. Sağda solda insanlara sizinle konuştuğumu söylemezseniz çok memnun olurum. O kadar ilginç değilsiniz. Aşın artık bunları. Size diğer insanları sevmenizi söyledim, jeton düşmedi mi hâlâ?

  8. Şayet ziyadesiyle deri / kayganlaştırıcı / alengirli zımbırtının dahil olduğu taraklarda beziniz varsa, başkalarına size davranılmasını istediğiniz gibi davranmazsanız çok memnun olurum. Ama şayet karşı tarafın da o taraklarda bezi varsa (bkz. Madde 4), o zaman tadını çıkarın, resim çekin ve n’olursunuz PREZERVATİF kullanın! Filvaki, bu dediğim bir lastik parçasından ibaret. Neticede O İŞİ yaparken zevk almanızı önlemesini isteseydim alete diken falan eklerdim.

  Bu kadar sempatik, alçakgönüllü bir tanrıya tapılmaz mı?

  Sevgi ve Saygılarımla
  CasTRo
  FSM sizi kutsasın.
  RAmen

  2 Responses to FSM nedir?

  1. bahri dedi ki:

   budur :)

  2. […] İlgili olabileceğiniz diğer yazı : FSM Nedir? <<Ateist Medya […]

  Bir Cevap Yazın

  Please log in using one of these methods to post your comment:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google fotoğrafı

  Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: