Melekler Yüzme Bilir mi?

Allah yeri , göğü ve ikisi arasındakileri 6 günde yaratmış ve yorulmamıştır, arşa egemenlik kurmuştur. (Kaf-38, meleklerin seyahat süresiAraf-54, Furkan-59, Yunus-3, Hud-7, Secde-4, Hadid-4)

Arşı su üzerindedir. (Hud-7)
Arşı taşıyan ve çevresinde tespih eden melekler vardır. (Zümer-75, Mümin-7)
Melekler 8 adettir. (Hakka-17)

Melekler iki üç ve dört kanatlıdır. (Fatır-1)
Bunlar Kuran Ayetleri. Şimdi benim anlamadığım yönler var; Allah’ın bir arşı var, bu arş su üzerinde ve bunu da taşıyan 8 adet Melek varsa, arşı taşıyan 8 adet Meleğin, arş su üzerinde olduğundan, suyun içinde olmaları gerekmez mi?
Peki bunlar suyun içinde ise neden 2,3 ve dört kanatlılar?
Hem koskoca Allah’ın arşını sadece 8 tanecik Melek nasıl taşıyabiliyor?
Bu kadar hafif veya küçük mü?
Peki Arş zaten su üzerinde ise, suyun kaldırma kuvveti zaten var, o halde neden Melekler suya girip arşı taşıyorlar?
Peki Arş, suyun üzerinde de, su neyin üzerinde?
Dökülmez mi?
Peki Allah hep Arş’ın üzerinde mi idi? Yoksa sonradan mı oraya geldi?
Eğer hep Arş’ın üzerindeydi ise, arş da suyun üzerinde olduğuna göre,
suyun da ezeliyetten beri var olması gerekmez mi?
Ya melekler? Onlar hep arşı taşıyordular ise, ezeliyetten beri hep var olmaları gerekmezmiydi?
Arş’ı ve Melekleri sonradan yarattı ise, daha önce nerede duruyordu?
Sonra koskoca Allah, neden kendini Meleklere taşıtıyor ki? Kendi kendine duramıyor mu?
Yoksa yüzme mi bilmiyor?
İlgili Ayet’ler;
Kaf-38 Andolsun, gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları altı günde (altı evrede) yarattık. Bize bir yorgunluk da dokunmadı.
Araf-54 Şüphesiz sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan ve Arş’a kurulan, geceyi, kendisini durmadan takip eden gündüze katan, güneşi, ayı ve bütün yıldızları da buyruğuna tabi olarak yaratan Allah’tır. Dikkat edin, yaratmak da, emretmek de yalnız O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın şanı yücedir.
Furkan-59 Gökleri ve yeryüzünü ve ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş’a kurulan Rahmân’dır. Sen bunu haberdar olana sor!
Yunus-3 Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan, sonra da Arş’a kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allah’tır. O’nun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte o, Rabbiniz Allah’tır. O halde O’na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz?
Hud-7 O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş’ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratandır. Böyle iken “Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz” desen, inkarcılar “Mutlaka bu apaçık bir büyüdür” derler.
Secde-4 Allah, gökleri ve yeri, ikisi arasındakileri altı gün içinde (altı evrede) yaratan sonra da Arş’a kurulandır. Sizin için ondan başka hiçbir dost, hiçbir şefaatçi yoktur. Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız?
Hadid-4 O, gökleri ve yeri altı günde (altı evrede) yaratan, sonra Arş’a kurulandır. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni, oraya yükseleni bilir. Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah bütün yaptıklarınızı hakkıyla görendir.
Zumer-75 Melekleri de, Rablerini hamd ile tesbih edip yücelterek Arş’ın etrafını kuşatmış halde görürsün. Artık kulların arasında adaletle hüküm verilmiş ve “Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur” denilmiştir.
Mümin-7 Arş’ı taşıyanlar ve onun çevresinde bulunanlar (melekler) Rablerini hamd ederek tespih ederler, O’na inanırlar ve inananlar için (şöyle diyerek) bağışlanma dilerler: “Ey Rabbimiz! Senin rahmetin ve ilmin her şeyi kuşatmıştır. O halde tövbe eden ve senin yoluna uyanları bağışla ve onları cehennem azâbından koru.”
Hakka-17 Melekler onun kıyılarındadır. O gün Rabbinin arşını, bunların da üstünde sekiz taşıyıcı taşır.
Fatır-1 Hamd, gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan Allah’a mahsustur. O yaratmada dilediğini artırır. Şüphesiz Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter.
Ta Ha-5 Rahman arş’a kurulmustur.
Bu yazı Ateistforum’dan alınmıştır.Foruma gitmek için burayı tıkla !

5 Responses to Melekler Yüzme Bilir mi?

 1. bbcislam dedi ki:

  sana birşey soracam siz ALLAHa inanmıyorsunuz siz bir dinede bağlı değilsiniz siz sadece islamamı kkarşısınız sölermisiniz size soru soracam din bir yaşam tarzıdır neye göre yaşarsan senin dinin odur sen hangi ateisti takip ediyorsun hangi ateistin dediğini kendine yaşam tarzı edindiysen o senin ilahındır ve sen onun dinindesin (ha bu arada ateizm bir yaşam tarzı olduğu için seninde bir dinin vardır ve bir ilahında vardır ama hiç bir şey yaratamayan bir ilah) ve seninde bana açıklama yapmanı istiyorum

  • ateistmedya dedi ki:

   Sadece İslam’a karşı değilim.
   Aynı şekilde Hristiyanlığa-Museviliğe-Budizme-Satanizme hatta putperestlik ve her türlü dinsel inanca karşıyım.

   Yaşam biçimleri din değildir, bu sebeple seninde yaşama biçimin bir dindir, kimi ilah ediniyorsun demek saçmadır.
   Mesela zenginlik ve fakirlik birer yaşam biçimidir. Senin mantığınla gidersek, Zenginlik ve Fakirlikte bir dindir?
   Doğru mu?

   Malesef basit mantık hataları ile bir takım çıkarımsamalar da bulunuyorsunuz, ama ne dediğinizi sizde bilmiyorsunuz.

   Benim uymak zorunda olduğum dogmalarım, inançlarım, ilahlarım yok.
   Bana emir ve yasaklar veren kurallarım da yok.

   Ateistler bir ümmet değildir. Belirli bir kuralları yoktur.
   Bireyseldir. Her birey kendi hayat felsefesini kendisi oluşturur.
   Her birey kendi yaşamını kendisi belirler hiç bir dogmaya ve kurala bağlı olmaksızın.

   Bu konuda lütfen Ateizm nedir? ve Ateistlere sıkça sorulan sorular bölümünü okuyun.

   Özetlersem benim hiç bir şekilde bir ilahım yok.
   Zaten buna gerek de yok.
   Umarım anlatabilmişimdir.

 2. bbcislam dedi ki:

  1:siz din nedir? araştırın
  2:siz kurallara bağlı olmadığınızı söylüyorsunuz soru soracam bir iş yerinde çalıştığınızı düşününüz ve patron bazı kurallar koymuş bunlara uyacaksınız ve kendi kafanıza göre hareket edemessiniz ha diyeceksiniz ki bu müslümanlarıda kapsar evet kapsar ama siz özgürsünüz siz çalışmak zorundada değilsiniz niye çünkü siz kural tanımazsınız kuralsız insanlarsınız toplumun değerlerinide konuşmak istemiyorum
  3:konuyu saptırtmayın lütfen fakirlik bir yaşam tarzı olabilir ama o kişinin düşüncelerini belirleyemez bu konu hakkında din nedir ? konusuna bakınız
  4:evet sizin bir ilahınız vardır siz bugün marks leninin stalinin kitaplarını okuyorsunuz ve onların belirlediği değerleri uyguluyor ve söylüyorsunuz ama bir müslüman ALLAHın kitabını okur onun verdiği kurallara göre düşüncesini belirler işte sizinde sahte bir ilahınız var demek ha bu arada ilah nedemek bunuda Araştırın please

  • ateistmedya dedi ki:

   1:) Dinin ne olduğunu emin olun sizden daha iyi biliyorum. Çünkü o bataktan sıyrıldım. Siz içinde göremiyorsunuz.

   Balığa sormuşar deniz nerede? diye bilememiş o hesap sizinki.

   2:) İş yerinde veya toplum içinde insanlar arasında veya bir toplulukta bulunmak için bağlı olduğun kurallara din denmez.

   Dini anlamda hiç bir kurala bağlı değiliz. Aklımızın sınırı yok. Siz evrimi günah diye rededersiniz. Gelin bakın ki islam ülkelerinin bilimde ilerleyememesi hala orta çağda kalması içler acısı bi durum. El alem aya çıkar biz haca .

   3:) Sen dedin onu “yaşam tarzı dindir” diye. Bende fakirlik bir yaşam tarzıdır ama din değildir diye senin iddani çürüttüm. Ayrıca fakirlik özellikle kapitalist toplumlarda insanların düşüncelerini ve hayatlarını yönlendirir. Parasızlıktan intihar edenleri bile görebilirsin. Yada arkadaşları spor ayakkabı giyoyor diye hırsızlık yapanları. Bunları görmezden gelip de “yaşam tarzı dindir” deyince karşına böyle bir örnekle çıkan birisine konuyu saptırma demek abest olur…

   4:) Ayrıca bizim ilahımız falan yok kaç bin defa anlatıcam…
   Ateistlerin tek ortak noktası “TANRININ OLMADIĞI” DIR .

   Bunun dışında komünisttide var kapitalistide, faşistide var hümanistide.

   Ayrıca Stalin, Lenin ve Marx’ın kitaplarını okumadım. EEE ben ateist olamadım mı şimdi :-) ?

   Ateist olmadan önce okunacak ilk kitap “Kur’an-ı Kerim” dir. En saçma masal kitabıdır çünkü.

   • mevalî-i nefs dedi ki:

    bana kalırsa teizm va ateizm insanın psikolojik yapısı ile alakalı, iç dünyasının yaşadığı karmaşalarla alakalıdır. insanın iki kutbu vardır. aklı ve yüreği. Akıl beyinle ilişkilendirilmiş, yürek ise kalb organı ile. bu iki kutuptan bazı hasletler doğar. Örneğin kalpten; cesaret, fitne, haset, iman…gibi. akıldan ise; disipline etme, mantık, doğa bilimleri, nedensellik, tüme varım, tümden gelim…gibi. Ateistçe düşünen insanların akıl kutbunun biraz daha ağır bastığını düşünüyorum. Kalbten gelen iman hasleti oldukça gerilerde kalmış. Hepimiz biliyoruz ki Yüce varlık tasarımını, akıl bir yere kadar algılar. Kalp ile inanmak gerekir. bu iki kutbumuzu dengede tutmak oldukça önemlidir. şahsen ne varsa sufizm de var..insanların kutsalları ile dalga geçmek onları kızdırır. Yüce yaratıcı bizi salihlerle haşreylesin diyorum.. ;)

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: